Najdete nás na Facebooku

EN

CZ

       

Historie

Výrobní družstvo IRISA bylo založeno v roce 1954 s tehdejším názvem Sklářské lidové družstvo, jehož prvním výrobním programem byla výroba skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob a kartonážní výroba. První zmínka o výrobě vánočních ozdob ve Vsetíně je z roku 1920, kdy se sklář Ludvík Ondra pokoušel vyfouknout první tvary a již v říjnu 1921 měl připraveny první výrobky k prodeji občanům. Stal se tak prvním výrobcem skleněných vánočních ozdob v tehdejším Československu a zároveň konkurentem německých výrobců, jejichž výrobky se k nám dovážely. Jelikož se obchod začal úspěšně rozvíjet, přibral v roce 1922 další dva foukače.

Začaly se vyrábět nejen koule, zvonky a špice, ale i lisované figurky. V roce 1925-1928 se výroba rozšířila po celé republice. Zájem byl velký až do roku 1930, kdy začala hospodářské krize, a přišly odbytové problémy. Teprve v roce 1935 se výroba vánočních ozdob začíná znovu rozvíjet. Přetrvává dobu okupace, přežívá znárodnění drobných výrobců až do roku 1951.

Roku 1969 vzniká IRISA jako družstvo invalidů a zároveň je zahájen další výrobní program a to činnost orientovaná na zpracování termoplastů vstřikováním a vakuovým tvarováním. Tento výrobní program se začal dynamicky rozvíjet.

 Změny po roce 1989 a následné otevření domácích i zahraničních trhů vedly vedení družstva k radikálním změnám ve výrobním programu zpracovávání termoplastů. Roste potřeba nových výrobních prostor, proto byl zakoupen pozemek ve Vsetíně, Rokytnici a vybudovány nové závody "Lisovna" a "Nástrojárna". Z hlavního výrobního programu - hračky, byla výroba přeorientována na kvalitativně nový program - technicky náročné výlisky pro automobilový průmysl.